Motyw zaufania do natury człowieka splótł Górki z afirmacją naturalnych sił życia w jego elementarnych, biologicznych przejawach. Na tym problemie oparł opowiadania Na tratwach. Najsilniej wszakże motyw ten został wygrany w opowiadaniu Dwudziestu sześciu i jedna, istnym poemacie na cześć najpierwotniejszej potęgi ? miłości, brzmiącym zarazem jak ostrzeżenie przed próbą przeciwstawiania życiu antynaturalnych złudzeń. Zaufanie do natury człowieka było przeto w ujęciu Gorkiego krokiem do odzyskania zachwianej ?pełni życia” i nicią wiążącą jego bohaterów ze światem. Pisarz nierychło dostrzegł, że nić to zwodnicza. Ów ?człowiek natury”, wyzbyty wszelkiej świadomości społecznej, mógł przybrać nieoczekiwanie postać pięknego zwierzęcia, ?moralnego idioty”, wedle dosadnego określenia Lunaczarskiego. Takiego człowieka zarysował Górki w opowiadaniu W stepie , zaprezentował zaś dopiero w 1899 r. w opowiadaniu Kain i Artem, najbardziej ?nietzscheańskim”, po Oszuście, utworze. Z odwołania się do natury wypływał także motyw pochodny ? przeciwstawienie rozumu i uczucia, refleksji i woli. Z wielu opowiadań przebijała obawa, że rozum paraliżuje wolę życia, myśl obezwładnia wolę działania.
Zobacz inne wpisy:
Ostatnio dodane:
Dystrybutor wody eden
Odwodnienie organizmu to problem, który dotyka niejedną osobę. Początkowe objawy tego stanu bardzo łatwo jest przeoczyć, co stwarza duże zagrożenie dla zdrowia. Mało kto wiąże częste bóle głowy czy trudności w uczeniu się z tym,...
Płaszczyki damskie
Płaszczyki damskie są nie tylko eleganckie, ale także funkcjonalne. Ich delikatne wzory i bogate kolory sprawiają, że każda kobieta będzie się czuła wyjątkowo.
Wielkanoc i Majówka – hotel w górach
Nadszedł czas na planowanie wyjątkowych świąt Wielkanocnych i Majówki w urokliwym hotelu w górach. Spędź czas w otoczeniu przyrody, delektując się pysznymi potrawami i relaksując w komfortowych warunkach. Zarezerwuj swój pobyt już teraz!