Droga do gwiazd. Przewodnik Michelina

0
218

Co rok restauratorzy drżą i czekają. Kto spełni swoje największe marzenie, a kto zostanie zdeklasowany do zwykłych „nic nie znaczących” w wielkim świecie luksusu restauracji. O tym decyduje wydawany corocznie „Przewodnik Michelina”. Na razie Polska nie zajmuje w nim zbyt wiele miejsca, ale możemy się pocieszać, że małymi krokami idziemy do przodu. W tym roku 4 kwietnia już 39 polskich restauracji (głownie z Warszawy i z Krakowa) zostało wyróżnionych symbolami sztućców. Na gwiazdki jeszcze czekamy.

„Przewodnik Michelina” to jeden z najbardziej znanych i zarazem najstarszych przewodników kulinarnych. To on wyznacza standardy, a także ocenia lokale gastronomiczne, które warto odwiedzić w poszukiwaniu wspaniałych smaków. Czerwony przewodnik całkowicie różni się od jego zielonej wersji zielona przeznaczonej dla zwykłych turystów. Wydanie w czerwonej okładce opisuje wyłącznie miejsca luksusu i przyjemności – hotele i restauracje. W czerwonym Michelinie nie ma miejsca na opisy zabytków czy muzeów. Tutaj królują restauracje, do których nie idziemy po drodze do parku. Tu znajdziemy lokale tak wspaniałe i luksusowe, w których wizyta stanowi główny punkt wycieczki.

W jaki sposób odbywa się ocena? Michelin ma swoich inspektorów, którzy są wybitnymi i doświadczonymi znawcami kuchni. To oni przychodzą, kiedy chcą, jedzą anonimowo, płacą rachunki i wychodzą najczęściej niezauważeni. To właśnie od nich zależy jaką ocenę lokal dostanie. Oto kategorie jakimi klasyfikuje się restauracje:

*** – trzy gwiazdki określają to wyjątkowy lokal warty specjalnej wyprawy i odwiedzenia. Restauracja i jedzenie serwowane w tych najznakomitszych miejscach, postrzegane jest już w kategoriach sztuki. A jak wiemy dobra sztuka wysoko się ceni…

** – bardzo dobra kuchnia, warta skosztowania

* – bardzo dobra restauracja w swojej kategorii

Co zatem oznaczają sztućce, którymi mogą poszczycić się niektóre polskie restauracje? Sztućce przyznaje się za wystrój, jakość obsługi i atmosferę lokalu. Gwiazdkami wyróżnia się walory smakowe, natomiast Bib Gourmand otrzymuje się za stosunek jakości do ceny. Istnieje też znak wschodzącej gwiazdki, która podobno daje spore szanse na zdobycie pierwszej gwiazdki Michelina. Tym odznaczeniem wyróżniono Atelier Amaro z Warszawy.